NIE KRADNIJ !!!
Bielskie Syreny.pl
NIE KRADNIJ !!!

"Inna skala marzeń"
50 lat minęło ...NIE KRADNIJ !!!

Modelarnia działająca przy Centrum Wychowania Estetycznego im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej obchodzi w tym roku 50. rocznicę swojej działalności. Jej założycielem był Eryk Duda, w 1961 roku dołączył Wilhelm Pisz, a rok później szeregi instruktorów zasilił Alfred Starck.

Zanim jednak modelarze zagościli pod dachem CWE, pasjonaci modelarstwa lotniczego spotykali się
w drewnianym baraku zlokalizowanym przy ul. piastowskiej (na miejscu dzisiejszego PSS "Jubileuszowy"). W okresie jesienno-zimowym przed rozpoczęciem prac trzeba było rozpalić w piecu, aby narzędzia nie przymarzały do rąk.

NIE KRADNIJ !!!
Eryk Duda ze swoimi podopiecznymi udziela
ostatnich wskazówek przed startem.
NIE KRADNIJ !!!
Eryk Duda i Wilhelm Pisz (w głębi) - zawody na lotnisku
Aeroklubu Bielsko-Bialskiego.
NIE KRADNIJ !!!
Wilhelm Pisz - zawody na lotnisku
Aeroklubu Bielsko-Bialskiego .

NIE KRADNIJ !!!
Instruktor Eryk Duda ze swoimi podopiecznymi
w drodze na lotnisko ( zdjęcie wykonane przed
Domem Kultury Dzieci i Młodzieży ok. 1962r.)

Modelarnia od początku swego istnienia była liczącą się kuźnią talentów. Najbardziej znany jest czołowy zawodnik w klasie F1A i F3B (modele sterowane radiem), wieloletni pracownik Szybowcowych Zakładów Doświadczalnych w Bielsku-Białej Tadeusz Skrzesiński. Wspomnieć należy tu także Andrzeja Pająka
i Andrzeja Haczka - zwycięzców wielu zawodów ogólnopolskich w klasie F1A; Jana Miarkę
- wielokrotnego medalistę Mistrzostw Polski w klasie F3A; Piotra Szuberta, dziś uznanego i wciąż odnoszącego sukcesy modelarza kartonowego; Jana Koniora wieloletniego pracownika Szybowcowych Zakładów Doświadczalnych w Bielsku-Białej; Władysława Buchtę; Czesława Soroczyńskiego; Henryka Tanasiewicza; Jerzego Babilona; Edwarda Stracka oraz nieżyjącego już Jerzego Matusiaka - mechanika samolotowego Aeroklubu Bielsko-Bialskiego.

NIE KRADNIJ !!!
W naszej pracowni modelarskiej od prawej instruktor
Alfred Strack oraz modelarze: Zbigniew Jarosz
i Tadeusz Skrzesiński.
NIE KRADNIJ !!!
Tadeusz Duda z modelem klasy F1C - zawody na lotnisku
Aeroklubu Bielsko-Bialskiego.

NIE KRADNIJ !!!
Świadectwo Modelarza Lotniczego 1963r.

Od tego czasu minęło wiele lat. Od 1993 roku młodymi modelarzami opiekował się Tadeusz Duda (syn jednego z założycieli). Wiosną 1997 roku modelarnia zyskała nazwę Klub Modelarski "Ikar". Symbol niesfornego młodzieńca stał się wylęgarnią nowego modelarskiego pokolenia. Podopieczni Tadeusza Dudy uczestniczyli w niemal wszystkich ogólnopolskich konkursach modelarskich, a także w konkursach modeli latających odbywających się w naszej okolicy. Instruktor "Ikara" jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Świata i Europy w Modelarstwie Redukcyjnym Światowej Organizacji "NAVIGA", a także rok rocznie staje na podium Mistrzostw Polski Modeli Kartonowych. Jego pasja i umiejętności w łatwy i przystępny sposób były przekazywane młodym adeptom modelarstwa na zajęciach, które odbywały się trzy razy
w tygodniu. Jego ciepły charakter, a także sympatyczna atmosfera sprawiała, że dzieciaki z utęsknieniem czekały na kolejne zajęcia.

NIE KRADNIJ !!!
V Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych
Bielsko-Biała'96 (kwiecień).
NIE KRADNIJ !!!
VI Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych
Bielsko-Biała'97 (kwiecień).
NIE KRADNIJ !!!
Port Marynarki Wojennej podczas I Ogólnopolskiego Konkursu Modeli Kartonowych i Plastikowych
Gdańsk'97 (wrzesień).
NIE KRADNIJ !!!
Jeden z naszych okrętów podwodnych podczas
I Ogólnopolskiego Konkursu Modeli Kartonowych
i Plastikowych Gdańsk'97 (wrzesień).
NIE KRADNIJ !!!
Mistrzostwa Polski Modeli Kartonowych
Skawina'97 (pażdziernik). I m-ce zespołowo :)
NIE KRADNIJ !!!
I Ogólnopolski Konkurs o Puchar Prezesa LOK
Warszawa'97 (grudzień) (Modelarz 3/98).

Modelarzem odnoszącym sukcesy w zawodach modeli sterowanych radiem był Tomasz Konior. Jego najcenniejszym osiągnięciem było zajęcie III miejsca na Mistrzostwach Polski w klasie F3B junior.
Natomiast w modelarstwie kartonowym do najbardziej utalentowanych wychowanków należą: Łukasz Dobrowolski (absolwent Szkoły Budowy Płatowców, a dziś już inżynier). Jego model żaglowca
HMS "Victory" jako pierwszy model w historii "Ikara" w 2000 roku wystartował w Mistrzostwach Świata "NAVIGA", które odbyły się w Mons (Belgia). Łukasz często konkurował w klasie ze swoim instruktorem, a sędziowie oceniający wielokrotnie powtarzali, że uczeń przerósł mistrza :). Dominik Duraj (również absolwent Szkoły Budowy Płatowców, dziś spełnia swoje marzenia pracując w firmie budującej szybowce), którego modele otrzymywały nagrody Grand Prix wydawnictw "Fly Model" oraz "GPM", a także Krzysztof Rajski (dziś swoje modelarskie pasje realizuje w "innej skali marzeń" jaką są pojazdy zabytkowe okresu PRL), który nagradzany był na konkursach za najlepiej wykonane modele,
a także wraz ze swoimi kolegami był wielokrotnym medalistą międzynarodowych konkursów modeli kartonowych, Mistrzostw Polski Modeli Redukcyjnych oraz Mistrzostw Polski Modeli Kartonowych.
W ich ślady poszli również ich młodsi koledzy, których modele zostawały zauważane na konkursach. Byli to: Mirosław Krulik (obecnie inż. informatyki), Roman Gluza, Maciej Bogdański, Filip Lach, Damian Gicala, Józek Doellinger oraz Ignacy Mizia.

NIE KRADNIJ !!!
VII Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych
Bielsko-Biała'98 (kwiecień).
NIE KRADNIJ !!!
V Ogólnopolski Konkurs Modeli "Dar Pomorza"
Gdynia'98 (wrzesień).
NIE KRADNIJ !!!
XXXVI Mistrzostwa Aeroklubów Regionalnych
"Święto Latawca" październik 1998 (lotnisko ABB).
NIE KRADNIJ !!!
Mistrzostwa Polski Modeli Kartonowych
Skawina'98 (listopad). II m-ce zespołowo :).
NIE KRADNIJ !!!
ORP "Iskra" - III m-ce w klasie żaglowców
na II Ogólnopolskim Konkursie o Puchar Prezesa LOK Warszawa'98 (grudzień).
NIE KRADNIJ !!!
IX Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych
"Mały Modelarz" Porąbka'99 (maj).
foto. Kronika Beskidzka 7 VI 99r.

Przez ostatnie 17 lat modelarnia gościła wielu sympatyków tworzenia brył i różnych kształtów z papieru
i plastiku. Do modelarzy czynnie biorących udział w zajęciach należeli: Lucjan Braun, Marcin Krywult, Tymoteusz Muzyka, Wojtek Parachoniak, Łukasz Moczek, Paweł i Błażej Więcek, Michał Konop, Błażej Bagiński, Paweł Gajosz, Beniamin Duraj, Dominik Leśniak, Zbigniew Radwan, Ali Cali. W szeregach modelarni były również dziewczyny m.in.: Ela Muzyka, Miriam Doellinger, Justyna Kacperska, Bożena Gandor, Magda Misiewicz. Podopieczni Pana Tadeusza mogą się poszczycić również niezliczonymi sukcesami zespołowymi.

NIE KRADNIJ !!!
III Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych
i Plastikowych Gdańsk'99 (wrzesień).

NIE KRADNIJ !!!
ORP "Błyskawica" - Okręt Muzeum podczas
III Ogólnopolskiego Konkursu Modeli Kartonowych
i Plastikowych Gdańsk'99 .
NIE KRADNIJ !!!
V Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych
Porąbka 2000 (wrzesień).
NIE KRADNIJ !!!
Laureaci III konkursu " O skrzydło Ikara" 8-10 luty 2002r.

Lokalne media poświęcają modelarni wiele uwagi. W prasie fachowej również można spotkać się
z informacjami na temat "Ikara" - miesięcznik "Modelarz" 5/1999 poświęcił jej całą stronę.
Jesienią 1998 roku Klub udostępnił swoje modele do dekoracji sztuki teatralnej "Mały Książę" reżyserii Tadeusza Kijańskiego, która swą premierę miała 10 października w Bielskim Teatrze.

NIE KRADNIJ !!!
Część pucharów zdobytych w klasyfikacji zespołowej.

Klub Modelarski "Ikar" jest jednym z unikatowych klubów modelarskich w Polsce - od 50 lat pracuje nieprzerwanie i przyciąga w swoje szeregi coraz to nowych pasjonatów modelarstwa kartonowego oraz plastikowego. To niecodzienne hobby rozwija zmysł techniczny, wyobraźnię, a także cechy takie jak cierpliwość, wytrwałość, staranność. Dzięki Dyrekcji CWE i Radzie Rodziców możliwe są wyjazdy
na rozgrywane zawody. Wielkim przyjacielem modelarni jest Pan Jerzy Kubalańca, który jako emerytowany pracownik Szybowcowych Zakładów Doświadczalnych w Bielsku-Białej oraz chodząca encyklopedia lotnicza :) bezinteresownie przekazuje modelarzom swoją wiedzę umożliwiającą zgłębiać tajniki tego niecodziennego hobby.

"Ikar" jest także organizatorem własnej imprezy modelarskiej - konkursu "O skrzydło Ikara", która swą inaugurację miała w 2000 roku i odbywa się corocznie podczas ferii zimowych. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku szkolnym. Dzięki wiernym sponsorom i wielkiemu zaangażowaniu członków "Ikara" w 2009 roku obchodziliśmy dziesiątą edycję konkursu cieszącego się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży. Tutaj !!! można przeczytać relację Radia Bielsko z jubileuszowego X konkursu.

Od Września 2010 roku młodzi modelarze uczą się pod okiem Jacka Rajkowskiego, który przejął grupę
od Tadeusza Dudy po 17 latach owocnej współpracy z Centrum Wychowania Estetycznego.


Tekst opracowali na podstawie materiałów archiwalnych oraz relacji i wspomnień modelarzy:

Halina & Tadeusz Duda, Maria & Krzysztof Rajscy.

Copyright 2010-2012 - Rajsky
Wszystkie artykuły i fotografie są własnością strony www.bielskiesyreny.pl
Kopiowanie i rozpowszechnianie jest zabronione.